ВПЛИВ ЧИННИКІВ НА ПСИХОСЕКСУАЛЬНЕ ВИХОВАННЯ ТА ФОРМУВАННЯ КУЛЬТУРИ МОЛОДІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/3041-2005/2024-3-1

Ключові слова:

сексуальність особистості, психосексуальний розвиток, культура, чинники, вплив

Анотація

У статті визначено вплив чинників на формування сексуальної культури молоді та їх психосексуальне виховання. Ключовим елементом у формуванні статевої культури молоді є сексуальна освіта, яка передбачає надання відповідної віку, точної та повної інформації про різні аспекти статевого життя. Автори вважають, що основна мета такого виховання – сприяти гармонійному психосексуальному розвитку, що містить статеву самосвідомість, статево-рольову поведінку, психосексуальну орієнтацію, сексуальну мотивацію, а також ставлення до спілкування з протилежною статтю, шлюбу та сімейних відносин. Це, зі свого боку, сприятиме формуванню високої сексуальної культури. Дослідження базується на аналізі підходів відомих психологів, як-от М. Вовканич, П. Зімбардо, О. Сечейко, Ю. Кашпур, Н. Коломбе, Л. Кравченко, Д. Логвінова, Л. Ляпіна, Н. Токарева, Н. Пелих, Л. Понтон, К. Фопель, Д. Хафнер та інші, які розглядають психосексуальний розвиток як складний процес сексуального становлення, на який впливає сукупність психологічних, сексуальних, соціальних та біологічних факторів. Біологічний аспект цього процесу виокремлюють для детальнішого вивчення в межах соматостатевого розвитку. У статті підкреслюється, що психосексуальний розвиток зосереджено на психологічних, сексуальних і соціальних чинниках. Авторами акцентовано на необхідності системного комплексного підходу до вивчення ставлення дорослих до сексуальної освіти молоді та розробці відповідних методологічних рекомендацій. Усе це вимагає підготовки висококваліфікованих спеціалістів: педагогів, психологів і медичних працівників, які повинні володіти низкою важливих якостей. Вони мають бути добре обізнаними у всіх питаннях, пов’язаних зі статтю; глибоко розуміти міжособистісні стосунки молоді та їх психологію; уміти доступно й невимушено обговорювати емоційні аспекти життя; бути вільними від стереотипів щодо статевих питань; мати комунікаційні навички та вміти викликати довіру в молоді; приймати сексуальність без упереджень як природне явище. Це дасть змогу створити ефективні стратегії для включення сексуальної освіти в навчальні програми та забезпечити необхідну підтримку й розуміння з боку дорослих.

Посилання

Ворнік Б. М., Кришталь Є. В. Сексологія і сексопатологія : підручник. Київ : ВСВ «Медицина», 2023. 631 с.

Вовканич М. Проблеми розвитку сексуальної самосвідомості підлітків у сучасному суспільстві. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія : Педагогіка. Соціальна робота. 2013. Вип. 27. С. 25–27.

Freud S. A general introduction to psychoanalysis. New York : Washington Square Press. 1964.

Калінєнко Н. В. Батьківські уявлення про вікові особливості дітей підліткового віку. Габітус. 2021. Вип. 30. С. 42–47.

Хаффнер Д. Від перших побачень до дорослого життя. Що повинні знати батьки про сексуальний розвиток своїх підлітків. Київ : Центр учбової літератури, 2021. 205 с.

Максименко С. Д., Руденко Я. В., Кушнєрьова А. М,. Невмержицький В. М. Психічне здоров’я особистості : підручник. Київ : «Видавництво Людмила», 2021. 438 с.

Примак Ю. В., Дерев’янко С. П. Психологічні аспекти сексології : словник-довідник. Чернігів : НУЧК імені Т. Г. Шевченка, 2023. 124 с.

Федоренко Р. П. Психологія сім’ї : навч. посіб. Луцьк : Вежа-Друк, 2015. 364 с.

Хохліна І. В., Сингаївська І. В. Психологічні особливості самооцінки дітей підліткового віку. Держава, регіони, підприємництво: інформаційні, суспільно-правові, соціально-економічні аспекти розвитку : тези доповідей ІІ Міжнародної конференції (Київ, 20 листопада 2020 р.). Київ : Університет «КРОК», 2020. С. 90–92.

Mariano Sigman. The Secret Life of the Mind. William Collins. 2018. 284 p.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-11-08

Номер

Розділ

Статті