ОСОБЛИВОСТІ РОБОТИ ПРАКТИЧНОГО ПСИХОЛОГА В ЗАКЛАДІ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ

Автор(и)

  • Олена Григоріївна Бабчук Державний заклад «Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського» https://orcid.org/0000-0001-5712-909X
  • Ірина Степанівна Велика Одеський заклад дошкільної освіти «Ясла-садок» №48 Одеської міської ради

DOI:

https://doi.org/10.32782/3041-2005/2024-3-16

Ключові слова:

практичний психолог, заклад дошкільної освіти, психологічне здоров’я дітей, види діяльності, емоційна стійкість, взаємодія

Анотація

У даній статті розглядаються особливості роботи практичного психолога в закладі дошкільної освіти. Основна мета практичного психолога закладу дошкільної освіти полягає у забезпеченні психологічного здоров’я дітей, що включає повноцінний психічний розвиток на всіх етапах дитинства. Для досягнення цієї мети психолог виконує завдання, пов’язані з розвитком вікових та індивідуальних особливостей дитини, створенням сприятливої психологічної атмосфери, наданням своєчасної допомоги дітям, батькам та вихователям. До основних видів діяльності дитячого психолога належать: психологічне просвітництво (навчання дітей та дорослих психологічним знанням, популяризація психологічної культури, формування у батьків та вихователів розуміння необхідності психологічної роботи); психологічна профілактика (попередження можливих відхилень у розвитку дітей, створення необхідних умов їхнього повноцінного розвитку, своєчасне виявлення труднощів); психологічна діагностика (вивчення індивідуально-психологічних особливостей дітей для надання допомоги у розвитку та вихованні); психологічне консультування (допомога у вирішенні професійних питань, пов’язаних з розвитком та вихованням дітей; прогностика (передбачення можливих проблем у психічному розвитку та становленні особистості дітей, розробка стратегій їх попередження, прогнозування впливу вікових і середовищних факторів на розвиток дитини). Ефективна робота дитячого психолога вимагає високої професійної кваліфікації, емоційної стійкості, відповідальності та здатності до творчого підходу. Важливою умовою є взаємодія з вихователями, батьками та адміністрацією, а також методична підтримка з боку психологічних центрів.

Посилання

Ткачук І.І. та співавтори Застосування діагностичних мінімумів в діяльності працівників психологічної служби: практичий посібник / за заг. ред. В.Г. Панка. 2-ге вид., доповн. і переробл. Київ : УНМЦ практичної психології і соціальної роботи, 2024. 100 c.

Андросюк В., Юрченко-Шеховцова Т. Теоретико-методологічне підґрунтя оцінки ефективності діяльності психолога (компаративний аналіз). Юридична психологія. 2024. № 1 (34). С. 35–45.

Бабчук О. Г. Психологічна служба в системі дошкільної освіти: навчальний посібник. Одеса : Видавництво ТОВ «Лерадрук», 2023. 166 с.

Алєксєєва Ю.А., Артемчук О. Г., Шишова О. М. Психодіагностика дітей та підлітків: навчально-методичний посібник. К. : НПУ імені М. П. Драгоманова, 2011. 108 с.

Марінушкіна О. Є., Замазій Ю. О. Порадник практичного психолога. Х. : Вид. група «Основа», 2007. 240 с.

Харківська А. Арт-техніки у корекційній роботі з дітьми з мовленнєвими порушеннями. Освіта. Інноватика. Практика, 2024. Том 12, № 4. С. 48–52.

Чеботарьова О. В. та співавтори Корекційно-розвивальні технології навчання дітей з комплексними порушеннями розвитку /навчально-методичний посібник Київ : ІСПП імені Миколи Ярмаченка НАПН України, 2020. 558 с.

Пророк Наталія та співавтори Основи реабілітаційної психології: подолання наслідків кризи. Навчальний посібник. Том 1. Київ, 2018. 208 с.

Бігун Н.І.. Профілактична робота в практичній психології: навчально-методичний комплекс дисципліни. Кам’янець-Подільський : Медобори-2006, 2011. 96 с.

Загурська І.С.. Психологічна служба в системі освіти: Курс лекцій. Житомир : Вид-во ЖДУ ім. І.Франка, 2015. 166 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-11-08

Номер

Розділ

Статті