ВПЛИВ ПРОГРАМИ «ПОДОРОЖ ДО СВОБОДИ» НА АДАПТАЦІЮ ДО УМОВ ВІЙНИ

Автор(и)

  • Галина Миколаївна Жук Одеський національний економічний університет
  • Микита Ігорович Бабчук Одеський національний економічний університет https://orcid.org/0000-0001-8725-799X

DOI:

https://doi.org/10.32782/3041-2005/2024-2-5

Ключові слова:

групи підтримки, групи взаємодопомоги, фасилітація, соціальні зв’язки, адаптація.

Анотація

В статті розглядається проблема адаптації груп підтримки до умов війни та вимушеного переселення. Автор зазначає, що в м. Одеса протягом п’ятнадцяти років проводяться групи підтримки за програмою “Подорож до свободи”, але зміна впливових чинників, таких як війна та переселення, вимагає модифікації форми проведення груп для підвищення їх ефективності. Групи підтримки визначаються як керовані фахівцем добровільні об’єднання людей зі схожими проблемами чи кризовими життєвими обставинами, що зустрічаються протягом тривалого часу з метою надання взаємної допомоги та підтримки, обміну інформацією й ресурсами, які можуть бути корисними для вирішення їхніх проблем. В умовах війни особливо актуальними стають групи для вимушених переселенців, учасників бойових дій та людей, що пережили психологічні травми. Війна руйнує соціальні зв’язки, призводить до втрат близьких, переживання постійного страху та психологічних травм. Це ускладнює підтримку стосунків та формування нових соціальних контактів, що посилює соціальну ізоляцію та негативно впливає на психологічний стан постраждалих. Групи підтримки виступають важливим ресурсом для подолання цих труднощів, надаючи простір для обміну досвідом, емоційної підтримки та прийняття. Автор виділяє чотири типи груп підтримки з терапевтичною орієнтацією: для контролю проблемної поведінки, опрацювання спільних стресових ситуацій, відстоювання прав дискримінованих меншин та загальної самоактуалізації. В контексті війни особливого значення набувають групи, що фокусуються на кризових ситуаціях, таких як переживання бойового досвіду, втрати, вимушене переселення. Модифікація форми роботи груп підтримки в умовах війни спрямована на підвищення їх ефективності у наданні допомоги постраждалим. Вони допомагають учасникам навчитися говорити про свої труднощі, прийняти реальність проблем, знайти внутрішні та зовнішні ресурси для їх вирішення. Групи пропонують психологічний комфорт, підтримку та сприяють прийняттю себе, що є особливо важливим для людей, які переживають кризу та втрату соціальних зв’язків. Автор підкреслює важливість груп підтримки як ресурсу для подолання психологічних наслідків війни та адаптації до нових умов. Через обмін досвідом, емоційну підтримку та фасилітацію фахівця вони сприяють відновленню та посиленню життєстійкості людей, що опинилися у кризових обставинах. Гнучка адаптація форми роботи груп до актуальних потреб постраждалих від війни є запорукою їх ефективності у наданні допомоги.

Посилання

Фармацевтична енциклопедія / голова ред. ради та автор передмови В.П. Черних. Нац. фармац. ун-т України. 2-ге вид., переробл. і доповн. Київ : МОРІОН, 2010. 1632 с.

Гриценок Л. І. Метод «рівний-рівному» у взаємодії учасників груп підтримки та груп взаємодопомоги. Основи реабілітаційної психології: подолання наслідків кризи : навчальний посібник. Том 2. 2008. С. 117–177.

Scott Riall. Journey to freedom. Xulon Press, USA, 2018, 2 Edition. ISBN 9781498495882

By Prochaska, James O., Norcross, John C. Stages of change. Psychotherapy: Theory, Research, Practice, Training. Vol 38 (4). Win 2001. Р. 443–448.

Sandy Schuman. The IAF Handbook of Group Facilitation: Best Practices from the Leading Organization in Facilitation. Jossey-Bass; First Edition. 2005. ISBN-10078797160X.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-08-26

Номер

Розділ

Статті