МЕХАНІЗМИ ГРУПОВОЇ ІНТЕГРАЦІЇ АСОЦІАЛЬНО-ОРІЄНТОВАНИХ ГРУП ПІДЛІТКІВ У КОНТИНУУМІ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ
DOI:
https://doi.org/10.32782/3041-2005/2024-4-4Ключові слова:
підлітки, ідентифікація, асоціальна група, інтеграція, лідерствоАнотація
У статті розглянуто механізми адаптації асоціально орієнтованих підлітків до різноманітних груп та умов середовища. Додано оцінку з позиції конституційно-континуального простору особистості підлітка, яка є диференціальною основою нашого дослідження. Виокремлені зовнішні умови та внутрішні чинники, що схиляють підлітків до наслідування. Також розглянуто функціонування механізму міжособистісної взаємодії в групах підлітків, що полягає в такому: у процесі взаємодії з іншими людьми підлітки прагнуть нібито продемонструвати свій внутрішній світ, свої переживання і стани. Визначені джерела збалансованості або незбалансованості механізмів проєкції та інтроєкції, розглянуті в динамічних особливостях особистості, а також в особливостях конкретного спілкування. Проведені спостереження за асоціальними групами підлітків показують, що їхнім учасникам притаманне більше, ніж будь-кому, міжособистісне оцінювання та співвіднесення себе з іншими. Під час сприйняття та пізнання як самих себе, так і інших багато що залежить не стільки від загального культурного розвитку, інтелектуальних здібностей, скільки, на наш погляд, від конституційного рівня адекватності самосвідомості, що формує самооцінку, самоконтроль і саморегуляцію поведінки. За допомогою модифікованих методик соціометричного опитування та незакінчених речень у групах було виявлено індекси індивідуального і групового соціометричного статусу, рівня конфліктності, згуртованості, індивідуальної та групової прийнятності, стійкості. На основі цих показників було здійснено стратифікацію членів груп залежно від їхньої ролі та місця в групі. Аналіз анкет і даних дав нам змогу встановити, що в групах асоціально-кримінальної спрямованості очевидною є характерологічна та поведінкова ідентифікація, що виявляється в ототожненні підлітків з еталонними якостями групи та її лідерами, з нівелюванням вищих властивостей особистості, що є неприйнятними в асоціальних групах.
Посилання
Балабан С. М. Віктимологічна характеристика окремих видів кримінальних правопорушень проти власності. Українська поліцеїстика: теорія, законодавство, практика. Том 4, № 2 (2022). С. 48–52.
Гарькавець С. О. Психологія підліткової віктимності : монографія. Луганськ : Вид-во «Ноулідж», 2013. 175 с.
Штих І. І. Здатність до емпатії як компонент професійних здібностей психолога. Науковий вісник Мукачівського державного університету. Серія «Педагогіка та психологія». Випуск 2 (2). 2015. С. 177–180.
Творча спадщина А. С. Макаренка в контексті інноваційного розвитку освіти XXI століття : матеріали II Міжнародної науково-практичної конференції (15–16 березня 2018 року, м. Суми). Суми : СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2018. 284 с.