НЕЙРОПСИХОЛОГІЧНИЙ ПІДХІД У РОБОТІ З ДІТЬМИ МОЛОДШОГО ШКІЛЬНОГО ВІКУ
DOI:
https://doi.org/10.32782/3041-2005/2024-3-11Ключові слова:
вищі психічні функції, молодший шкільний вік, індивідуальні відмінності, метакогнітивні навички, індивідуалізація навчанняАнотація
У статті розглядаються особливості розвитку вищих психічних функцій у дітей молодшого шкільного віку. Актуальність теми зумовлена необхідністю оптимізувати навчально-виховний процес у початковій школі та створити сприятливі умови для когнітивного розвитку дітей. У роботі розглянуто теоретичні основи розвитку вищих психічних функцій, проаналізовано специфіку їх формування в контексті навчальної діяльності. Особлива увага приділяється аналізу сучасних підходів до розуміння механізмів розвитку пам’яті, уваги, мислення та мовлення в молодших школярів. Методологія дослідження базується на комплексному підході, який містить теоретичний аналіз психолого-педагогічної літератури, узагальнення та систематизацію наукових даних. Установлено, що в молодшому шкільному віці відбувається інтенсивний розвиток довільності психічних процесів, формування внутрішнього плану дій, розвиток рефлексії. Зазначено, що розвиток пізнавальних процесів у молодшому шкільному віці відбувається нерівномірно й має індивідуальні особливості в кожної дитини. Індивідуальні відмінності в розвитку пізнавальних процесів можуть досягати 30–40 %. Виявлено, що розвиток пізнавальних процесів у цьому віці має нерівномірний характер, а також позитивний вплив групової роботи на розвиток комунікативних навичок та соціального інтелекту учнів. Автори акцентують увагу на тому, що характер навчальної діяльності суттєво впливає на темпи та особливості розвитку вищих психічних функцій. Зокрема, застосування проблемних методів навчання та групової роботи сприяє більш інтенсивному розвитку словесно-логічного мислення й комунікативних навичок. Результати дослідження підкреслюють велике практичне значення розуміння особливостей розвитку вищих психічних функцій у молодшому шкільному віці для організації ефективного навчально-виховного процесу. Воно дає змогу розробляти та впроваджувати педагогічні технології, які враховують закономірності психічного розвитку дітей цього віку, сприяють оптимальному формуванню когнітивних та комунікативних навичок.
Посилання
Максименко С. Д. Генеза здійснення особистості. Видавництво ТОВ «КММ». 2006. 240с.
Поліщук В. М. Вікова і педагогічна психологія. 4те вид. Суми : Університетська книга, 2019. 352 с.
Савчин М. В., Василенко Л. П. Вікова психологія. Київ : Академвидав. 2005. 360 с.
Сергєєнкова О. П., Столярчук О. А., Коханова О. П., Пасєка О. В. Вікова психологія. Навч. посіб. Київ : Центр учбової літератури, 2012. 376 с.
Токарева, Н. М., Шамне, А. В. Вікова та педагогічна психологія. Центр учбової літератури, Київ. 2017. 548 с.
Дуткевич, Т. В. Дитяча психологія. Навч. посіб. Київ : Центр учбової літератури, 2012. 424 с.
Павелків Р.В. Вікова психологія: підручник. Київ : Кондор. 2011. 469 с.
Власова, О. І. Педагогічна психологія: підручник для студентів вищих навчальних закладів. Либідь. 2013. 480 с.
Москалець, В. П. Психологія особистості. Центр учбової літератури 2019. 262 с.
Скрипченко, О. В., Долинська, Л. В., Огороднійчук, З. В. Вікова та педагогічна психологія. Київ : Каравела. 2019. 400 с.
Кутішенко В.П. Вікова та педагогічна психологія: (курс лекцій): навч.посіб. для студ. вищ. навч. закладів. М-во освіти і науки України, Ін-т соц.. роботи та упр. НПУ ім.. М.П. Драгоманова. Київ : Центр навч. л-ри, 2005. 128 с.
Приходько Ю.О., Юрченко В.І. Психологічний словник- довідник: Навч. посіб., 4-те вид., випр. і доп. Київ : Каравела, 2020. 418 c.