ОСОБЛИВОСТІ ПРОЯВУ ФІЗИЧНОГО ПЕРФЕКЦІОНІЗМУ

Автор(и)

  • Микита Ігорович Бабчук Державний заклад «Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К.Д. Ушинського» https://orcid.org/0000-0001-8725-799X
  • Денис Віталійович Возний Одеський національний економічний університет https://orcid.org/0000-0002-2712-5861

DOI:

https://doi.org/10.32782/3041-2005/2024-1-2

Ключові слова:

фізичний перфекціонізм, рівні фізичного перфекціонізму, властивості особистості, психологічні характеристики.

Анотація

У статті розглядаються особливості прояву фізичного перфекціонізму. Ґрунтовний аналіз наукової літератури показує, що, незважаючи на високу актуальність та практичну значимість досліджень фізичного перфекціонізму, воно досі залишається відносно слабко вивченим як у зарубіжній, так і у вітчизняній психології. Під фізичним перфекціонізмом розуміється система особистісних уявлень і установок, пов’язаних зі своїм зовнішнім виглядом: підвищена заклопотаність своїм зовнішнім виглядом і прагнення до відповідності високим стандартам тіла, досягнення найкращих результатів у боротьбі за ідеальну фігуру, а також хворобливе ставлення до будь-яких критичних зауважень щодо свого зовнішнього вигляду. У нашому дослідженні поняття фізичного перфекціонізму визначається як феномен, що є системою особистих переконань і установок, пов’язаних із зовнішнім виглядом особистості, зокрема із суб’єктивно означеними проблемами свого тіла та прагненням досягти його високих стандартів. Для перевірки теоретичного конструкту розвитку тих психологічних особливостей, які визначають специфіку їх прояву в осіб із різним рівнем фізичного перфекціонізму, нами було застосовано діагностичний інструментарій, спрямований на вивчення фізичного перфекціонізму в поєднанні з різноспрямованими психологічними явищами у студентської молоді, а саме: «Шкала фізичного перфекціонізму» та «Фрайбурзький багатофакторний особистісний опитувальник» (FPI). Наступним кроком було проведено диференціально-психологічний аналіз отриманих результатів, який полягав, по-перше, у групуванні обстежуваних за якісно-кількісним поєднанням показників фізичного перфекціонізму, по-друге, у вивченні рис особистості, властивих представникам виділених груп. У подальшому на основі побудованих профілів було складено та описано психологічні характеристики осіб виділених груп із високим та низьким рівнем фізичного перфекціонізму.

Посилання

Кононенко О.І. Феномен фізичного перфекціонізму в сучасній психології. Наука і освіта. 2014. № 11. С. 91–95.

Щербак Т.І. Взаємозв’язок образу фізичного «Я» та фізичного перфекціонізму. Науковий вісник Херсонського

державного університету. 2017. Вип. 2. Т. 2. С. 132–136.

Pope H.G., Pope K.A., Phillips R. Olivardia. The Adonis complex: The secret crisis of male body obsession. New York : Free Press, 2000. 286 р.

Sherry S.B., Hewitt P.L., Lee-Baggley D.L., Flett G.L., Besser A. Perfectionism and Thoughts About Having Cosmetic

Surgery Performed. Journal of Applied Biobehavioral Research. 2004. № 9 (4). Р. 244–257.

Thornton Bill, Ryckman Richard M., Gold Joel A. Competitive Orientations and Men’s Acceptance of Cosmetic

Surgery. Psychology. 2013. Vol. 4. № 12. Р. 950–955.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-08-08

Номер

Розділ

Статті